Życie i praca na Cyprze

W poprzednim artykule  obiecałem, że będzie temat o „Życiu i pracy na Cyprze” no i jest.

Osoby, które chcą pracować właśnie tam a może nawet i zostać na dłużej muszą się liczyć z tym, że praca która tam jest oferowana to w 99% hotelarstwo bądź gastronomia.  Na takich stronach jak Poloniusz. pl  pojawiają się często ogłoszenia.  Natomiast dla bardziej zaawansowanych osób w języku Angielskim proponuje zajrzeć na stronę bazaraki  . To nie wszystko.  Szukając tam pracy trzeba być przygotowanym na nie lekka prace.  Niestety większość pracodawców zatrudnia osoby spoza Kraju, tylko dlatego, że wykonują pracę lepiej i za mniejsza pensje.              

Zarobki 

Te wahają się w granicy od 500 do 1000 € przy czym większość pracodawców oferuje wyżywienie oraz nocleg.  W porównaniu do cen jaki tam obowiązują jest to całkiem dobre wynagrodzenie.

Umowy

Większość z nich to kontrakty na okres np 6 miesięcy, warto jednak pamiętać, że to nie jest ścisłą wytyczna.  Jak i w Polsce tak i tu możemy zrezygnować z pracy w dowolnym momencie, natomiast uważamy na umowę czy czasem nie jest w niej wymienione np małym druczkiem, że ” przy rezygnacji z pracy nastąpi potrącenie 45% pensji”. 

Czas pracy

Jeżeli na pełen etat to jest to przeważnie 9 godz dziennie 6 dni w tygodniu.  Natomiast wszystko zależy od tego gdzie pracujemy.  Są i takie systemy pracy, że pracuje się 6 godz 4 dni w tygodniu ale to już chyba bardzo deficytowy towar :) 

Rodzaje pracy

Cypr to jeden wielki kurort :)  mało tu pracy np na produkcji czy w biurze . Ze świeczka szukać tez innych.  Możemy liczyć np na prace jako 

*pomoc kuchenna

*Kelner

*Kucharz

*Sprzątaczka

*Opiekunka

*Recepcjonistka/a

*Barman

Takie są realia.

Na co uważać

Na, to by przed upływem 3 miesięcy zgłosić się do urzędu emiegracyjnego po pozwolenie na dłuższy pobyt dlatego ze legalnie możemy tam przebywać w dowolnym celu w okresie do 90 dni. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>